Please make sure that, your allow_url_include is on and location is correct. Also make sure your location is current. Verify your location from here https://openweathermap.org/find MOD_SPWEATHER_ERROR_PLATFORM_OPENWEATHERMAP

V Izoli že tridesetič obrali oljko županov in napovedali sezono obiranja oljk

Društvo oljkarjev Slovenske Istre (DOSI) je v sodelovanju z Občino Izola pripravilo jubilejno, že trideseto prireditev Oljka županov – oljka povezovanja. Z obiranjem oljke županov na Belvederju so tako simbolično napovedali začetek sezone obiranja oljk v Slovenski Istri.

V Izoli že tridesetič obrali oljko županov in napovedali sezono obiranja oljk

Na dogodku je župan Izole Milan Bogatič poudaril, da oljka simbolizira tesno prepletenost tradicije, ljudi in narave ter izraža skupna prizadevanja za dvig kakovosti slovenskega oljčnega olja. “Slovenski oljkarji so danes priznani kot eni najboljših na svetu. Poleg tega, da so pridelovalci vrhunskega olja, so tudi varuhi tradicije in dediščine, ki jo prenašajo iz roda v rod,” je izpostavil. Poudaril je še, da oljkarstvo, kot del kulturne in gospodarske dediščine, v zadnjih letih doživlja razcvet, saj se oljčniki razprostirajo na več kot 2600 hektarjih v slovenski Istri, Krasu, Vipavski dolini in na Goriškem.

 

DOSI, ki je bilo ustanovljeno pred 32 leti, je pomembno prispevalo k ponovnemu zagonu oljkarstva. Med dosežki društva je tudi pridobitev evropske zaščite porekla za Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre. Danes DOSI vodi Danilo Markočič, v društvo pa je včlanjenih več kot 450 oljkarjev.

Letošnja letina: manj grenko, bolj pikantno
Strokovnjaki napovedujejo, da bo letošnja pridelava oljčnega olja izziv. Čeprav je pričakovano, da bo letošnje olje zaradi vremenskih razmer bolj pikantno, prvi vzorci kažejo nižjo grenkost, a večjo pikantnost v primerjavi z lansko letino. Razlike so opazne med sortami in lokacijami, pričakovati je, da bodo oljčniki, ki so bili namakani, dosegli boljše rezultate.

Poleg tega so nekatere regije utrpele več škode zaradi sušnega stresa in glivičnih bolezni, kar je vplivalo na cvetenje in razvoj plodov. Visoke poletne temperature in suša so sicer omejile prisotnost oljčne muhe, kar je pozitivno vplivalo na rodnost v večini nasadov.

Ob začetku sezone obiranja oljk tako oljkarji in pridelovalci oljčnega olja z optimizmom pričakujejo letošnje rezultate, čeprav vremenske razmere prinašajo določene izzive.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.