Spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije bolj življenjski in tehnološko nevtralen

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni, spremenjeni akt pa je po navedbah pristojnega ministra Jožeta Novaka bolj življenjski in tehnološko nevtralen.

Spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije bolj življenjski in tehnološko nevtralen

Prvotni pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil sprejet v začetku maja 2022 in je določal, da uporaba generatorjev toplote, kot so bojlerji, IR-paneli, električni radiatorji in talno gretje, z letom 2025 ne bi bila dovoljena.

Pravilnik je tako omejeval vgradnjo električnih naprav za ogrevanje stavb in bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz obnovljivih virov energije.

Ko je tik pred začetkom uporabe teh pravil prišlo v javnost, kakšne spremembe se obetajo, je to sprožilo ogorčenje v javnosti, vlada pa se je odzvala s spremembami pravilnika. Po izvedeni javni razpravi je bil podzakonski akt v petek objavljen v uradnem listu in je začel veljati v soboto.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je s spremembami črtalo 17. člen pravilnika, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela.

Država se tako po besedah ministra Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi, saj je, kot je povedal v današnji izjavi za javnost, iz prejetih sporočil državljanov razumel, da smo ljudje dovolj osveščeni, "da bomo vsak glede na svoje možnosti vgrajevali in uporabljali najbolj napredne naprave in da ni potrebe po posebni državni regulaciji na tem področju".

Istočasno je ministrstvo po njegovih pojasnilih popravilo in liberaliziralo tudi tisti del pravilnika, ki se nanaša na nove in temeljito rekonstruirane stavbe, ko je za prenovo potrebno gradbeno dovoljenje.

Tudi v tem delu država po novem ne predpisuje več, katere naprave smemo v stanovanjih imeti ali ne. "Razvoj tehnologije in naprav je tako hiter, da so danes predpisane napredne naprave lahko jutri že zastarele," je pripomnil Novak.

Zato se je ministrstvo tudi na podlagi pripomb strokovne javnosti v javni obravnavi odločilo za tehnološko nevtralnost.

Projektanti bodo imeli tako z investitorjem prosto pot, da pri novogradnjah in temeljitih rekonstrukcijah v kombinaciji s fasadnim ovojem najdejo ustrezne rešitve glede naprav za ogrevanje, pripravo tople sanitarne vode, prezračevanje in druge tovrstne elemente. Pri temeljiti rekonstrukciji obstoječih stavb bodo lahko upoštevali tudi specifike vsake stavbe oz. zatečeno stanje.

Še vedno pa velja, da se morajo projektanti in investitorji pri tovrstnem načrtovanju približati konceptu t. i. skoraj ničenergijske stavbe.

Novak meni, da bo tako s temi bolj življenjskimi in uporabnikom prijaznimi rešitvami dosežen še večji napredek na področju povečanja učinkovitosti rabe energije v stavbah, "ne da bi pri ljudeh povzročali stiske ali jih silili v nemogoče rešitve".

Novak je spomnil tudi, da imajo prebivalci na voljo več spodbud in pomoči za bolj učinkovito rabo energije v stavbah. Skupaj z ministrom za okolje, podnebje in energijo Bojanom Kumrom priporočata občanom, da jih izkoristijo.

V okviru Eko sklada so tako na voljo subvencije za izboljšanje in zamenjavo naprav za ogrevanje, objavljen je tudi razpis za nepovratna sredstva za zmanjšanje energetske revščine v socialno šibkejših gospodinjstvih, v kratkem bo okoljsko ministrstvo objavilo tudi razpis za subvencije za zamenjavo naprav za pripravo tople sanitarne vode.

29. 12. 2024 03:40:46

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.